Pomáháme dětem aneb 24 hodin pro Kuře

24v Tak jsme se po roce dočkali, dlouho očekávané datum nastalo. Dlouho očekávané a pro všechny lidi, kteří mají nějakým způsobem co do činění s modelářským klubem První Mini-Z Racer ČR ve Zlatnické ulici. A o čem to vše bylo? Po dlouhých a jistě náročných přípravách, na kterých se podílelo několik lidí byl 23. červen 2007 stanoven jako den, kdy se bude konat II. ročník závodukterých nazvaného „24 hodin pro Kuře“. Myslím, že tento den nebyl očekáván jen partou „motající se“ kolem závodů modelů aut ale také sponzory, organizátory a určitě také nadace NROS – Nadace rozvoje občanské společnosti která společně sČeskou Televizí založila projekt Pomozte Dětem pro který se pořádala v den závodu velká sbírka na podporu dětem. Všem Vám možná mnohem více řekne známá postavička kuřete v záchranném kole, kterou již řadu let vídáme nejen v televizi ale také na mnoha místech – v podstatě všude tam, kde se někdo snaží pomoct dětem. A pomoct se snažili i závodníci, rozhodčí, organizátoři a sponzoři ve zmíněný letní den. Ano – to oč závodnickému nadšenci jde je velký závod, konající se jednou ročně po vzoru 24-hodin v Le Mans ale proč takovou akci a velmi dobrý nápad nespojit s něčím co pomůže ostatním, ostatním, kteří naši pomoc potřebují a kteří si sami jen velmi těžko vědí rady – dětem.

Jak již bylo zmíněno, celý závod je téměř věrnou kopií skutečného francouzského závodu. trocha detailů pro přiblížení všeho okolo. Do závodu bylo nakonec přihlášeno 10 týmů po třech jezdcích. Každý tým si zvolil jedno auto, které mělo a dle pravidel muselo vydržet celý závod. Samozřejmě drobné opravy byly povoleny, nicméně to auto, které tým do soutěže přihlásil, muselo také závod dokončit. Celý závod byl vypsán – stejně jako v I.ročníku na 24 hodin. Start byl v sobotu 23.6.2007 ve 12:00 a konec dne 24.6. 2007 ve stejný čas a opět bylo závodním místem OC Letňany v jehož prostorách se postavila dráha určená pro toto klání a také sbírka na konto Pomozte dětem probíhala v blízkosti OC. Soupiska jednotlivých týmů následuje pod článkem – to jen pro představu, kdo zaslouží uznání a obdiv protože postavit se na start takového závodu není jen tak. Piloti se mohli střídat dle uvážení a zvolit si libovolnou strategii do závodu. V prezentaci před závodem jste také mohli objevit tzv. Dětský ve složení Hanička Ciprová, Martin Marat a Adam Kovář a také Dívčí tým – tzn. Tým složený výhradně z holek, které měly chuť poměřit své závodnické dovednosti s muži ve složení již tradiční lýdr dívčího týmu Markéta Vršecká,Iva Hybštová a Veronika Dragon Volencová tomuto týmu patří obvzlášt uznání,protože slečny daly tým dohromady dva dny před závodem a dvě znich drželi vysílač při závodu vruce poprvé. Jak dětský tak dívčí tým si vedl výborně. Na závěr celého závodu zaznělo z úst organizátorů velké blahopřání a gratulace protože se v poli a na trati rozhodně neztratily.

Po úvodním slově modelky Lucie Trnkové, celý závod odstartovala česká národní hymna v podání country zpěvačky Šárky Rezkové. Hned po jejím skončení se auta vydala vstříc velkému boji a do jisté míry i dobrodružství. Někteří závodníci již z prvního ročníku tušili co bude všechno následovat. Někteří však stále mohli jen přemýšlet, co všechno se během závodu uděje.

A na trati toho bylo k vidění spoustu. Od skvělých výkonů a neuvěřitelných časů na jedno kolo i po několika hodinách průběhu závodu až po smutné příběhy kdy některé týmy v určitých chvílích více opravovaly než závodily a ztratily tak pracně vybudovaný náskok.Například tým Jan Ferrari Lambert, Lukáš Pech a Jiří Kráťa Kratochvíl si opravdu zaslouží uznání ,měli smůlu na havárie a karamboly. A tak musím uznat,že tolik oprav najednou jsem snad za celou dobu pořádání našich závodů ještě neviděl,například 2x rozlámané šasí a zhruba dalších 20 oprav ,ale kluci bojovali do poslední chvilky a snažily se smůlu prorazit. V častých případech se jezdec uchýlil ke krátkému odpočinku a spánku a za hodinu bylo umístění které dosáhl v nedohledu kvůli technické poruše. Inu – i toto je tvář dlouhého závodu na 24 hodin. Je potřeba vyseknout velkou poklonu před většinou jezdců – mnoho z nich totiž za celou dobu závodu nešlo vůbec spát a tak když zrovna nezávodili, snažili se být podporou pro své kolegy a spolubojovníky. Hecovali, povzbuzovali, pomáhali s opravami apod. Stejně jako loni i letos měl závod velkou týmovou atmosféru a bylo vidět jak jednotlivé týmy opravdu táhnou za jeden provaz a bojují o co nejlepší výsledek.

Proto musím určitě jako příklad uvést Mílu Kapra Kliského, který je bojovník tělem i duší, ale rozhodně nezkazil žádnou legraci a bavil všechny ostatní a přitom ještě jel soustředěnou jízdu a soupeřům neodpustil ani milimetr.

Tak jako loni i letos se závodu zúčastnil VIP tým který nám pomáhal se sbírkou. Přišli herec a moderátor Čestmír Řanda ,modelka a herečka Lucie Trnková,herečka Hana Vagnerová ředitel divadla Minor Zdeněk Pecháček za jejich podporu jim moc děkujeme. V mezidobí se kolem pořád „motalo“ všudepřítomné kuře, maskot nadace na podporu dětí, jehož plyšová postavička pobavila nejedno dítě, které s rodiči OC Letňany navštívilo. Organizátoři se snažili seč jim síly stačily. Lidé nebyli lhostejní a téměř každý kdo kolem prošel a potkal kuře s kamarádem, který držel kasičku s příspěvky na děti obdržel od kolemjdoucích nějakou tu korunu, která pomůže našim nejmenším. Dnes už víme s jakým výsledkem celá sbírka proběhla. Skončila více než úspěšně. Nadaci NROS předseda klubu MINI-Z a hlavní organizátor a autor celé akce pan Alan Tretera slavnostně předal částku 49.981,50,-. Každému kdo se na sbírce podílel tímto ještě jednou děkujeme. Je vidět, že za 24 hodin se dá naším nejmenším přispět pěknou finanční částkou. A kdo ví, třeba v případném třetím ročníku příští rok překonáme magickou hranici 50.000 korun. A to by byla nádhera. Věříme však, že i tato suma na které se podíleli i sami závodníci a členové klubu MINI-Z udělá dětem v nějaké formě radost.

Na regulérnost a správnost celého závodu dohlíželi dva rozhodčí Petr Gumoň Vysoký a Ladislav Čech Kykolka. Také oni měli nelehkou úlohu udržet střídavě koncentraci po celý závod a být schopni přesně vyhodnotit počet kol a postavení jednotlivých týmů. Jak to tak už bývá, závody jsou vypjaté ale vše musí být v mezích regulí a pravidel. V našem klání na 24 hodin tomu nebylo jinak.

O malé chvilky zábavy a upozornění na sbírku se staralo pěvecké duo Radek Hoskovský a messier Dakar Alan Tretera který upozorňoval na sbírku s takovým nasazením, že ještě tři dny po akci nemohl pořádně mluvit.

Vítězný tým Radan Štráchal, Jan Zdvořáček a Jan Hoskovský jel i v závěru opravdu na krev a rozhodně ani chvilku i když měli slušný náskok nejeli na jistotu.

Závěrem je potřeba nahlas poděkovat všem sponzorům, bez kterých by takováto akce jistě vznikala mnohem obtížněji a jejichž pomoc a podpora byla přímo viditelná v mnoha ohledech. To když například o půlnoci navštívily závod RedBull slečny s několika plechovkami energy drinku pro závodníky. Také Lucaffé, které neustále ve svém stánku připravovalo pravou Italskou kávu pro návštěvníky, závodníky a všechny organizátory. Modely aut by neujely ani metr nebýt již tradiční podpory firmy Energizer, která dodala „palivo“v podobě článků AAA Ultimate Lithium pro všechny týmy po celou dobu závodu. Dále Pecka Modelář, Kyosho, IMOFA, Wilkinson, Blue Orange, RC Cars, Basys a také společnost OFO, která dodala do závodu hodnotné ceny. Co říci závěrem? Snad jen – samozřejmě – tolik očekávané připomenutí celkových výsledků. A dále? Přání hodně úspěchů s tímto závodem do dalších let. Myslím, že se všichni po troše toho odpočinku již nyní těší na příští ročník. Věřím, že se organizátorům z řad První MK Mini-Z podaří uskutečnit stejně úspěšnou akci, jakou byla bezesporu ta letošní.

Vítězný tým ujel 6585 kol převedeno do měřítka
243,64 km 6578,41km
průměrná rychlost 10,15km /h 274,05 km/h
2,82m/s 76,14 m/s

Alan Tretera

Kure 2007

Poř,Jezdci - týmPočet kol
1.Radan Štráchal,Jan Zdvořáček,Jan Hoskovský 6585
2.Jan Mikeš,Zdeněk Vrba,Jiří Kopecký                6021
3.Míla Kliský,Luboš Kliský,Jaroslav Vlasák          5837
4.Jan Lambert,Lukáš Pech,Jiří Kratochvíl        5355
5.Ondřej Lambeitl,Pepa Komárek,Čestmír Řanda ml. 4804
6.Tomáš Kapička,Tadeáš Vlasák,Zdeněk Kapička 4603
7.Hana Ciprová,Martin Marat,Adam Kovář             4250
8.Markéta Vršecká,Iva Hybštová,Veronika Volencová 2778
9.Martin Macek,Maceková,Podradský2161
10. VIP1114

[monoslideshow id=45 w=600 h=450 preset=iris‘]